Zdecydowana większość wędkarzy swoją przygodę z wędkarstwem rozpoczyna od wędkarstwa spławikowego. Podskakujący na wodzie spławik, który w przypadku brania znika pod powierzchnią wody działa na wielu jak magnes. Oczekiwanie na branie i ten moment, gdy spławik zaczyna się zanurzać w wodzie, przekonują do wędkarstwa tysiące młodych osób na całym świecie.

Jeśli chcesz poczuć zastrzyk adrenaliny towarzyszący praktycznie każdemu braniu, najlepiej zacząć właśnie od wędkarstwa spławikowego. Jest to wędkarstwo stosunkowo proste technicznie i dosyć tanie, jeśli chodzi o podstawowy sprzęt wędkarski, jaki będziesz musiał skompletować, by zacząć łowić ryby w jeziorze lub w pobliskim stawie.

sprzęt wędkarskiPodstawowy sprzęt wędkarski wykorzystywany w technice spławikowej to stosunkowo długie wędzisko wyposażone w wiele przelotek, lekki kołowrotek z niezbyt głęboką szpulą – na początku będziesz korzystał z żyłek o małej średnicy, także szpula takiego kołowrotka nie musi być zbyt głęboka. Poza tym potrzebował będziesz kilku szpuli żyłek o różnych średnicach grubości, kilku spławików, zestawu haczyków i obciążników (ciężarków), do ustawienia głębokości położenia haczyka z przynętą. Podczas wyprawy na ryby przyda Ci się również podpórka pod wędkę, składane krzesełko wędkarskie, nożyk, podbierak i siatka na ryby. Z czasem Twój sprzęt wędkarski będzie powiększał się o kolejne pozycje, ale wymienione wcześniej przedmioty z pewnością wystarczą, byś mógł cieszyć się pełną przyjemnością w pierwszym okresie wędkowania, gdy dopiero uczysz się zacięć, prowadzenia wędki czy zarzucania przynęty. Przygotowując się na pierwszą wyprawę wędkarską nie zapomnij również o przygotowaniu zapasu przynęty, ewentualnie zanęty na ryby. W końcu bez dobrej przynęty nie masz najmniejszych szans na złowienie jakiejkolwiek ryby.

Pamiętaj, że zakup nawet najlepszego sprzętu wędkarskiego na niewiele się zda, jeśli nikt nie nauczy Cię jego obsługi. Dlatego szukając podstawowego zestawu spławikowego warto doradzić się bardziej doświadczonych wędkarzy, co tak naprawdę warto kupić. Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy ktoś Ci bliski zajmuje się wędkarstwem. Jeśli nie masz takiej osoby, często fachową pomocą służą sprzedawcy w sklepach wędkarskich. Pewne informacje można znaleźć również na internetowych forach tematycznych związanych z wędkarstwem. Pamiętaj tylko, by przed zadaniem pytania sprawdzić, czy gdzieś nie istnieje już podobny temat z wyczerpującą odpowiedzią. Dzięki temu nie zirytujesz stałych i bardziej doświadczonych bywalców tego typu for internetowych.