Osoby lubiące aktywność fizyczną, typu turystyka górska, bieganie, nordic walking czy jazda na nartach wiedzą, jak istotne jest to, aby ubranie zapewniało doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jednocześnie nie powodowało jakichkolwiek obtarć. Odzież bawełniana jest przyjemna jedynie przy naprawdę niewielkim wysiłku, który nie prowadzi do intensywnego pocenia się, natomiast w przypadku wzmożonego i energicznego ruchu po prostu się nie sprawdza.

Chyba nikt nie lubi mieć na sobie mokrych, przepoconych rzeczy. To nie tylko kwestia przyjemności, ale i bezpieczeństwa. Mokra odzież sprzyja przecież zarówno obtarciom, jak i wychłodzeniu organizmu, a tym samym naraża na przeziębienie. Dlatego właśnie coraz bardziej popularna staje się odzież termoaktywna i to nie tylko koszulki, ale także spodnie termoaktywne.

Odzież termoaktywna robiona jest ze specjalnych materiałów syntetycznych o optymalnych właściwościach, dzięki którym wilgoć jest wchłaniana dużo wolniej niż odparowywana z jej powierzchni. Oznacza to, że nawet przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym nadmiar potu zostaje odprowadzany na zewnątrz, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, a także utrzymaniu suchej skóry. Stosowny poziom termoizolacji pozwala na niezwykle wydajną pracę wszystkich mięśni, ale również zapobiega przegrzewaniu się skóry. Taka odzież również umożliwia oddychanie skórze, co tym bardziej sprawia, że człowiek czuje się niezwykle komfortowo.

Koszulki czy spodnie termoaktywne dobrze przylegają do ciała, ale są na tyle elastyczne, że nie ograniczają ruchów. Natomiast technologia płaskich szwów skutecznie zapobiega uczuciu nieprzyjemnego drapania oraz obtarciom.Wielkim walorem tego typu tkanin są właściwości bakteriostatyczne, które uniemożliwiają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu, więc nawet po kilku godzinach ruchu można czuć się w miarę świeżo. Antystatyczność oraz antyalergiczność materiału służy alergikom, ponieważ nie powoduje reakcji uczuleniowych. W spodniach termoaktywnych doskonale widoczna jest też rzeźba ciała.

Odzież termoaktywna wysokiej jakości najczęściej składa się z polipropylenów odpowiadających właśnie za szybkie odprowadzenie wilgoci ze skóry człowieka oraz posiadających grubszą gramaturę poliamidów chroniących przez wychłodzeniem ciała. Wszelkie parametry są tak dopasowane, aby każdy czuł się w tego typu materiale komfortowo, bez względu na intensywność ruchu. Koszulki oraz spodnie termoaktywne sprawdzają się wiec praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych i sprawiają, że wysiłek fizyczny daje naprawdę wiele zadowolenia. Wydaje się, że ubrania termoaktywne powinny się znaleźć w szafie każdej osoby uprawiającej sport i lubiącej ruch na świeżym powietrzu.