Większość z nas zaczęła jeździć na rowerach mniej więcej w wieku przedszkolnym, jednak okazuje się, że dzieci mogą zacząć jeździć na tych pojazdach już od bardzo młodego wieku. Wiele rowerów treningowych jest skierowanych do dzieci w wieku od około dwóch lat wzwyż, a w niektórych przypadkach maluchy mogą zacząć naukę już w wieku osiemnastu miesięcy. Zawsze jednak należy się upewnić, że siedzisko będzie wystarczająco niskie, aby dziecko mogło dotknąć podłoża za pomocą nóg. To nie tylko daje im pewność siebie, ale także w ogóle umożliwia wprawienie rowerka biegowego w ruch – w tych modelach nie ma przecież pedałów i dzieci muszą odpychać się od podłoża.

Dobra opcja...

Rowerki biegowe dla dziewczynek oraz chłopców to wspaniała opcja bezbolesnej i bezstresowej nauki jazdy na rowerze. Dzieci zawsze mogą trzymać stopy w kontakcie z podłogą, więc nie muszą się bać upadku. To daje im wielką pewność siebie i sprawia, że rower treningowy jest dla nich tak łatwy w użyciu.

Rowerki biegowe zapewniają dzieciom sporą dozę niezależności, ponieważ mogą one jeździć bez pomocy uciążliwych stabilizatorów (czyli kółeczek bocznych lub kija, którym rodzic je prowadzi), które mogą sprawiać że dzieci poczują się niezręcznie lub niepewnie. Maluchy korzystające z rowerków biegowych szybciej są w stanie poruszać się na tych pojazdach samodzielnie niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rowerów uzupełnianych wspomnianymi kółeczkami czy kijami. Oznacza to przy tym nie tylko szybsza naukę, ale również mniej frustracji, zarówno dla rodzica jak i dziecka.

... to bezpieczna opcja

Zatrzymanie rowerka biegowego dla dziewczynek i chłopców jest bardzo proste. Dzieci w odruchowy sposób zapierają się nogami i dzięki temu łatwo zwalniają lub całkowicie zatrzymują pojazd. Każde dziecko czuje, że ma sytuację się pod kontrolą – a jest to czynnik, który w nauce jazdy na rowerze jest bardzo ważny. Siodło na rowerze biegowym ustawione jest w bardzo niskim położeniu, dzięki czemu jeździec może łatwo sięgnąć podłogi za pomocą stóp, czasami nawet w prawie przykucniętej pozycji. Więc nawet jeśli dziecko spadnie z roweru balansowego, nie jest to upadek z dużej wysokości.

Podobnie jak w przypadku każdego innego roweru, jazda na rowerze biegowym zapewni dziecku wspaniałą zabawę i szansę na spalenie części tej dodatkowej energii, którą dzieci zdają się ciągle dysponować.

Rozwijanie naturalnej równowagi

Wszyscy wiemy, jakie są dzieci. Jeśli ich przyjaciel ma rower treningowy, one też tego chcą. Ale przynajmniej rowerek biegowy dla dziewczynki czy chłopca ma wiele innych zalet. Jest świetnym do poruszania się przy rodzicach na spacerze, a nauka utrzymywania równowagi na nim sprawi, że przejście do prawdziwego roweru będzie bardzo szybkie i łatwe. Wiele dzieci nie potrzebuje nawet stabilizatorów, ponieważ już naturalnie rozwinęły swoją równowagę na rowerze biegowym.