Wielbicieli czarnego naparu o wyjątkowym aromacie można spotkać na całym świecie. Każdy z pewnością przyzna, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów i swoją pozycję zajmuje już od pokoleń. Dla wielu osób jest obowiązkowym punktem każdego dnia, mało kto ogranicza się do jednej filiżanki. Niektórzy wprost przyznają, że nie wyobrażają sobie bez niej życia. Wiele osób wstawiając swoją kawiarkę zastanawia się, czy kawa jest zdrowa i jakie skutki dla naszego organizmu może mieć częste jej spożywanie.

kawiarkaWybieraj świadomie

Typów kawy i sposobów jej picia jest naprawdę wiele i każdy ma swoje preferencje. Badacze zgodnie przyznają, że najmniej zdrowym wariantem jest kawa rozpuszczalna. Produkowana jest z takich samych roślin jak klasyczna, lecz późniejsza obróbka sprawia, że pozbawia się jej większości zdrowych właściwości. Stanowczo należy z niej zrezygnować i wybrać inną opcję, która pozwoli cieszyć się nie tylko jej smakiem, ale również pozytywnym działaniem. Niezależnie od tego, czy używana jest przez nas kawiarka, aeropress czy profesjonalny ekspres należy dobrze wybrać typ i producenta. Dobrej jakości naturalna kawa sypana pozwala czerpać wszystkie zalety, które zostały zawarte w jej ziarnach. Właściwości pobudzające są powszechnie znane, ale nie wszyscy wiedzą, że filiżanka czarnego naparu pozytywnie wpływa na nasz nastrój zwiększając poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia w naszym organiźmie. Należy obalić także mit o tym, że kawa odwadnia ciało, jest to całkowitą nieprawdą, która często poruszana jest w dyskusjach na jej temat. Pilnując, aby nasza kawiarka lub aeropress były zasypywane dobrą kawą możemy cieszyć się jej smakiem bez obaw o nasz organizm.

Jak parzyć?

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przygotowujemy kawę, ponieważ to także ma wpływ na jej właściwości. W ostatnim czasie sprzętem, który wraca do łask jest kawiarka, która była powszechnie znana wśród naszych dziadków, a później została niemal zapomniana. Bez wątpienia najlepszy sposób to profesjonalny ekspres ciśnieniowy, lecz bardzo drogim sprzętem, który zajmuje wiele miejsca, więc rzadko można go spotkać w przeciętnym domu. Ciekawą alternatywą dla kawiarki jest aeropress, który pozwala na przygotowanie najzdrowszego naparu pod ciśnieniem w domowym zaciszu. Zajmuje niewiele miejsca i nie jest drogi w eksploatacji, lecz przygotowanie w nim kawy zajmuje nieco czasu. Za każdym razem jesteśmy w stanie przyrządzić także tylko jedną filiżankę, więc w przypadku odwiedzin znajomych jego użycie może być problematyczne.