Wszyscy doskonale pamiętamy jeden z najpopularniejszych i obecnie legendarnych już seriali pt. Słoneczny Patrol. Aktualnie wielu z nas zna go już tylko z opowiadań, jednak jeszcze kilkanaście lat temu nasi rodzice zasiadali przed telewizorami i podziwiali Davida Hasselhoffa i Pamele Andreson w akcji. Elementem charakterystycznym dla ratownika wodnego jest specjalna pomarańczowa bojka asekuracyjna, jednak w tym artykule chcieliśmy zaznaczyć, że może znaleźć szersze zastosowanie i być przydatną nie tylko przy boku doświadczonego ratownika wodnego.

Gdzie stosuje się taki sprzęt?

bojka asekuracyjnaBojkę asekuracyjną dobrze umieścić wszędzie tam, gdzie jest dostęp do wody, a w szczególności w miejscach typu kąpieliska, plaże, baseny otwarte i kryte, sadzawki itp. Daje to możliwość szybkiego rzucenia bojki osobie w potrzebie. Warto zaznaczyć, że istnieją także specjalne bojki asekuracyjne, które umieszcza się w pobliżu brzegu zbiorników wodnych tj. basenów. W takiej sytuacji osoba, która przeceniła swoje umiejętności lub z różnych innych względów nie jest w stanie sama utrzymać się na wodzie, może chwycić się bojki asekuracyjnej i przyciągnąć do brzegu.

Rodzaje bojek

Tego typu sprzęt dzielimy na różne rodzaje. Tradycyjna wersja bojki asekuracyjnej to taka wykonana z plastiku. Sprzęt w środku pozostaje pusty tak, aby unosił się na wodzie. Dodatkowo po bokach bojki asekuracyjnej zastosowano specjalne uchwyty. Ważnym elementem klasycznej bojki asekuracyjnej jest linka i pas, który zarzuca się na tors osoby ciągnącej. Umożliwia to szybkie pływanie, które byłoby znacznie utrudnione, gdyby trzeba było trzymać ją w ręce. Obecnie bardzo popularne stały się bojki asekuracyjne dmuchane. Niektóre z nich posiadają specjalne systemy samo nadmuchiwania, które pozwalają na bardzo szybkie pompowanie powietrza do wnętrza bojki. To szczególnie ważne, gdy liczy się każda sekunda. Bojki asekuracyjne dmuchane są bardziej poręczne, lżejsze i zajmują mniej miejsca. Taki sprzęt oprócz wspomnianych wcześniej lokalizacji dobrze mieć też na wyposażeniu wszystkich maszyn pływających. Podobnie jak gaśnica w pojazdach drogowych, tak bojka asekuracyjna może okazać się potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie.