Aktywności sportowe przy rehabilitacji kręgosłupa

Wbrew ogólnym przekonaniom, wysiłek fizyczny jest potrzebny osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ważne jest jednak to, aby był dopasowany do potrzeb każdego pacjenta. Wówczas poprawi się jego elastyczność, a także rozciągnięciu ulegną napięte mięśnie. W rezultacie chory będzie mógł sprawniej się poruszać, a jego kręgosłup będzie mniej dawał się we znaki niż wcześniej.

Rehabilitacja w Bielsku-Białej sprzyja leczeniu i profilaktyce licznych schorzeń, z jakimi każdego dnia muszą zmagać się pacjenci w każdym wieku. Urok tej miejscowości tkwi nie tylko w mieszczących się na jej terenie zabytkach. To miejsce, które słynie z regeneracji i terapii wielu dolegliwości. Malownicza okolica dobroczynnie wpływa na rekonwalescencję oraz powrót do zdrowia, również osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa. Jedną z aktywności fizycznych, które są polecane przez rehabilitantów na schorzenia kręgosłupa to oczywiście pływanie. Nie tylko odciąża mięśnie nóg, ale również zmniejsza niekorzystne oddziaływanie grawitacji. W rezultacie, podczas pływania aktywnie uczestniczą wszystkie mięśnie ciała. Optymalnym stylem pływackim jest kraul oraz pozycja na plecach.

Równie polecaną aktywnością w przypadku problemów z kręgosłupem jest jazda na rowerze, która sprzyja prawidłowej rehabilitacji. Konieczne jest jednak prawidłowe ustawienie siodełka i kierownicy w takiej pozycji, aby plecy były wyprostowane. Ważnym kryterium jest również teren. Nie zaleca się bowiem przejażdżek na mocno wyboistym i górzystym terenie, gdyż wstrząsy nie są mile widziane dla prawidłowej kondycji kręgosłupa. Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w podejmowanej rehabilitacji dyscypliną mile widzianą jest jogging. Ważne jest, aby nadmiernie nie nadwerężać organizmu, stąd zaleca się stosowanie tzw. marszobiegu. W tym celu pierwsze 500 metrów biegniemy, aby kolejne 100 metrów maszerować. Tego typu wysiłek fizyczny z pewnością poprawi kondycję naszego organizmu, nie nadwerężając kręgosłupa.