akcesoria do bieganiaKażdy biegacz na początku uprawiania joggingu stawia na wybór dobrych butów, ignorując inne akcesoria do biegania. Oczywiście jest to słuszne rozumowanie – odpowiednio dobrane obuwie pozwala na bezpieczny i komfortowy trening, a jednocześnie co nieco kosztuje. Zanim sprawdzimy, czy bieganie jest sportem dla nas, nie chcemy inwestować w większe zakupy. Jeśli jednak przekonamy się, że regularne bieganie jest tym, czego brakowało w naszym życiu, warto rozejrzeć się za dodatkowym sprzętem, ułatwiającym i uprzyjemniającym treningi.

W każdym dobrym sklepie z artykułami dla biegaczy znajdziemy szereg akcesoriów do biegania. Mają one różny cel: niektóre sprawiają, że trening jest o wiele wygodniejszy, inne zaś pozwalają osiągać lepsze wyniki i dobrze zaplanować bieganie w każdej pogodzie. Do najważniejszych akcesoriów dla biegacza zaliczyć można odpowiednią bieliznę oraz dodatki. Bielizna sportowa, bezszwowa, zapewnia trening bez otarć i nieprzyjemnych ucisków. Zazwyczaj pomaga też w odprowadzaniu potu i regulacji powietrza przy skórze, co wspomaga wydajność treningu. Skarpetki sportowe przeciwdziałają poceniu się stopy i jej ślizganiu się w bucie. Dla kobiet przeznaczone są również specjalne staniki sportowe, utrzymujące biust w wygodnej pozycji i zapobiegające podrażnieniom. W chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w ochronne akcesoria do biegania, na przykład czapkę, która zabezpieczy głowę przed zimnem. Przydać się może opaska wielofunkcyjna – przy niższych temperaturach ochroni szyję i gardło, a przy wyższych można założyć ją na włosy czy nadgarstek, aby móc przecierać pot z czoła.

Jeśli pokonujemy dłuższe dystanse z dala od domu, w skład naszych akcesoriów do biegania powinna wchodzić saszetka czy plecak. Zaawansowani sportowcy decydują się nawet na specjalne pasy do biegania – przydatne, gdy trenujemy biegi odległościowe, a nie prędkościowe. Plecak z pewnością pomieści więcej rzeczy i będzie przydatny podczas treningów, w trakcie których planujemy postój. Saszetka zwykle pozwala na schowanie niezbędnego minimum, czyli telefonu oraz kluczy. Jeśli chcemy mieć pod ręką wodę i móc korzystać z niej bez przerw w bieganiu, pozostaje nam wybór odpowiedniego pasa – najlepiej symetrycznie zbudowanego, co zapewni wygodę użytkowania.

Warto pamiętać również o bezpieczeństwie – niektóre akcesoria do biegania, takie jak opaski odblaskowe czy latarki, zapewniają nam bycie widocznymi podczas treningów wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem. Dla osób, które chcą na bieżąco badać swoje wyniki i trenować zgodnie z planem, polecane są specjalne zegarki z pulsometrem, albo pulsometry, które podłączyć można do smartfonów. Wraz z odpowiednią aplikacją pozwolą one na mierzenie odległości i tempa treningu, naszego pulsu i przebiegniętej drogi. Smartfon można wygodnie schować w opasce na ramię, dostępnej praktycznie do każdego modelu sprzętu.