Głównym zadaniem napojów izotonicznych, jest przede wszystkim uzupełnienie wody i elektrolitów, wydalanych z organizmu podczas intensywnego wysiłku. Dodatkowo, napój izotoniczny w proszku, pozwala na wyrównanie poziomu witamin i minerałów oraz węglowodanów spalanych w trakcie dużej aktywności fizycznej. Ich precyzyjnie określony skład, gwarantuje lepszą wydajność organizmu oraz zabezpiecza ciało przed nadmiernym zmęczeniem.

Skład

butelka z płynem

Najważniejszym i podstawowym składnikiem dobrego napoju izotonicznego w proszku jest sód. Odpowiedzialny za nawodnienie organizmu, pozwala utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów, które tracimy wraz z potem. Kolejnym, istotnym składnikiem jest bez wątpienia potas. Dzięki niemu, nasze mięśnie mogą funkcjonować w sposób prawidłowy i wydajny. Układ nerwowy, istotny na przykład podczas wysiłku fizycznego, również znacząco opiera swoją pracę na odpowiednim poziomie potasu. Pozostałymi, ważnymi składnikami jest magnez i wapń, chroniący mięśnie przed kurczeniem.

Jak wygląda dobry napój izotoniczny w proszku?

Współczesne technologie pozwalają na stworzenie płynu o praktycznie każdym smaku. Kolorowe butelki o fantazyjnym kształcie i opakowaniu, kuszą atrakcyjnym wyglądem, jednak nie zawsze ich zawartość ma dobroczynne działanie. Wybierając napój izotoniczny w proszku, warto zwracać uwagę na skład, a nie wygląd płynu. Profesjonalnie przygotowany izotonik, powinien być bezbarwny lub delikatnie mętny. Inne, kolorowe napoje, zawierają barwniki, które najczęściej źle wpływają na funkcjonowanie pracy naszego organizmu, powodują alergie lub znacząco nadwerężają wątrobę. Dobry napój izotoniczny nie powinien zawierać sztucznych słodzików ani konserwantów, dlatego jego smak nie zawsze przypomina izotoniki zakupione w najbliższym sklepie ogólnospożywczym. Charakterystyczny posmak napoju izotonicznego w proszku, zawdzięczamy dużej ilości sodu i potasu. Często, aby zneutralizować smak cennych minerałów, do płynu dodaje się sok z cytryny lub brązowy cukier trzcinowy. Napój izotoniczny w proszku jest niezbędny podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Istnieje możliwość wykonania takiego picia w domu, jednak takie działanie wymaga czasu oraz przestrzegania odpowiednich procedur przygotowania napoju. Zakup profesjonalnych, gotowych izotoników w proszku, gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy, które z powodzeniem możemy przeznaczyć na dalszy rozwój naszej aktywności fizycznej i podniesienie kondycji organizmu.