Urządzenia rejestrujące obraz dostępne na rynku mają mikrofon pozwalający na nagrywanie dźwięku. Podkreślić jednak należy fakt, że jakość takich nagrań jest bardzo niska. Biorąc pod uwagę powyższe osoby, którym zależy na dobrej jakości, muszą inwestować w dodatkowe mikrofony.

Typy mikrofonów przeznaczone do wykorzystania prywatnego

mikrofon rodeCharakteryzujący się wysoką jakością mikrofon Rode, który przeznaczony jest dla użytkowników indywidualnych do montażu na kamerach bądź lustrzankach to przede wszystkim mikrofon pojemnościowy. Jest to mikrofon lekki wyróżniający się dużą czułością, jednakże zdecydowanie gorzej radzący sobie, jeżeli chodzi o wysokie ciśnieni akustyczne. Na rynku znaleźć można jeszcze dwa rodzaje urządzeń, a mianowicie wstęgowe oraz dynamiczne. Mikrofon Rode wstęgowy ma bardzo dużą czułość oraz możliwość rejestrowania niezwykle czystego dźwięku. Natomiast mikrofony dynamiczne mają dość dużą odporność na zmienność ciśnienia akustycznego. To sprawia, że wspaniałe sprawdzają się w czasie występów na scenie. Są to mikrofony przeznaczone dla wodzirejów, piosenkarzy, a także didżejów.

Jaki mikrofon wybrać do kamery?

Biorąc pod uwagę niewielką wagę, a ponadto dobrą czułość najczęściej wykorzystuje się mikrofony do kamer cyfrowych w postaci sprzętu pojemnościowego. Mikrofon Rode rejestruje czysty dźwięk, bez obecności szumów płynących z otoczenia. Jest to element, który ma bezpośredni wpływ na jakość nagrania. Dzięki temu jest lepszy odbiór zarejestrowanego materiału. Pamiętać należy o tym, że wykorzystując sprzęt na wolnej przestrzeni, koniecznie trzeba doposażyć mikrofon Rode w osłonę, która zapewni ochronę przeciwwietrzną. Takie działanie doprowadzi do zminimalizowania ilości szumów. Wyprodukowane nagranie będzie miało wydźwięk bardziej profesjonalny.

Zastanawiając się nad wyborem mikrofonu do kamery do zastosowań prywatnych należy uwzględnić ocenę stosunku jakości urządzenia do jego ceny. Urządzenia Rode przeznaczone do wykorzystania amatorskiego charakteryzują się niezwykle wysoką jakością wykonania. Można go nabyć za cenę około kilkuset złotych.

Podkreślić należy fakt, że nabycie dodatkowego mikrofonu do kamery cyfrowej bądź lustrzanki to wspaniałe rozwiązanie, szczególnie dla osób, które specjalizują się w nagrywaniu wywiadów albo amatorskich reportaży. Co więcej, taki rodzaj sprzętu będzie dobrą opcją dla tych, którzy nagrywają różne wydarzenia, takie jak na przykład imprezy rodzinne, zwłaszcza odbywające się na wolnej przestrzeni, gdzie na jakość nagrania mają wpływ warunki zewnętrzne.