Żyjemy w czasach, gdy zwiększa się świadomość prozdrowotna i coraz więcej osób przykłada dużą wagę do swojego stanu zdrowia. My Polacy, jako naród ciągle mamy wiele złych nawyków, zwłaszcza żywieniowych, dlatego musimy stale uczyć się jak poprzez zdrowy styl życia poprawiać swoje funkcjonowanie.

Co to jest zdrowy styl życia?

Zdrowy sklep

Według Światowej Organizacji Zdrowia dobrostan człowieka rozumiany jest, jako równowaga w sferach ciała, umysłu i funkcjonowania w społeczeństwie. Jak widać, więc na zdrowy styl życia składa się kilka składowych. Najważniejsze z nich to badania profilaktyczne, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i dbanie o dobrą kondycję psychiczną.

Profilaktyka zdrowotna

Lekarze alarmują, że w Polsce pacjenci ciągle przywiązują zbyt małą wagę do badań profilaktycznych. W części społeczeństwa nadal funkcjonuje przekonanie, że dopóki nic poważnego nie dolega nie warto chodzić do lekarza. Takie myślenie charakterystyczne jest przede wszystkim dla mężczyzn. Gabinety lekarskie omijają także osoby zapracowane, które narzekają na ciągły brak czasu. Tymczasem każda dorosła osoba powinna raz na kilka lat wykonać morfologię, przebadać się u okulisty i kardiologa. Warto pamiętać, że jest wiele chorób, które w początkowej fazie nie dają objawów a można je wykryć w prostych badaniach. Powinny o tym szczególnie pamiętać panie i regularnie odwiedzać ginekologa.

Zdrowa dieta

W obszarze zdrowego żywienia Polacy ciągle mają wiele do zrobienia. Co prawda wiele zmienia się na lepsze, bo mamy już nieco większą wiedzę na temat tego, co jest niezdrowe. Niestety Polacy ciągle spożywają zbyt dużo produktów gotowych ze sklepów, które przepełnione są chemią. Zamiast gotowych kotletów czy ciasta o długim terminie przydatności z marketu można przecież wybrać liczne wartościowe produkty, jakie oferuje zdrowy sklep. Każda osoba pragnąca zadbać o swoje samopoczucie i odpowiednią wagę powinna dowiedzieć się, gdzie jest sprzedawana zdrowa żywność w okolicy albo odwiedzić zdrowy sklep w Internecie i zrobić zakupy online. W tego typu sklepach znajdziemy takie zdrowe produkty jak: oleje roślinne, kasze, pasty wegetariańskie, soki, zioła i zdrowe przyprawy.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Polacy muszą także zadbać o większą aktywność fizyczną. Przed uprawianiem sportu powstrzymują nas przede wszystkim stare nawyki, które łatwo można zmienić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po pracy pójść pobiegać, wybrać się na rower, siłownię czy pływalnię. Na liście modyfikacji nawyków warto zawrzeć także zmianę sposobu kupowania żywności na opcję zdrowy sklep oraz dbanie o kondycję psychiczną. Można to osiągnąć redukując pośpiech i stres oraz przeznaczając więcej czasu na wypoczynek.