Co jest ważne przy wyborze soczewek i ramek do okularów sportowych? Jaki jest najlepszy materiał? Najważniejszą rzeczą przy zakupie takich okularów jest dobranie odpowiedniego materiału zarówno soczewek, jak i oprawek. Wypadki podczas uprawiania sportu mogą spowodować poważne obrażenia oczu, ale odpowiednie dobranie ochrony dla nich może zdziałać cuda. To głównie rodzaj sportu określa, które okulary są w danej sytuacji najlepsze, ale podstawowe zasady są takie same.

Odpowiednie materiały

Okulary sportowe powinny być tak trwałe i lekkie, jak to możliwe, z wygodnym, ale też dokładnym dopasowaniem. Okulary powinny być wystarczająco blisko oczu, aby żadne światło zewnętrzne nie przedostawało się do środka, ale jednocześnie rzęsy nie powinny dotykać soczewek. Materiał nie powinien rozpadać się i być tak trwały, jak to tylko możliwe, jednocześnie nie tracąc elastyczności. Te właściwości zmniejszają ryzyko zranienia podczas upadku, ponieważ okulary "ustępują" zamiast pękać. okulary sportoweWybór odpowiedniego materiału wpływa również znacząco na komfort noszenia. Im lżejsze są te okulary, tym wygodniej nosi się je na nosie. Z tego względu soczewki z tworzyw sztucznych (takich jak poliwęglan i poliamid) są o wiele lepszym wyborem niż szklane - mogą być nawet o połowę lżejsze. Ponadto twarda powłoka do soczewek z tworzywa sztucznego jest zawsze dobrym pomysłem. Pomaga ona chronić je przed zadrapaniami. Z kolei przy wyborze ramek warto upewnić się, że nie zawierają one żadnych elementów, które mogą zranić użytkownika. Najlepsze okulary sportowe pozbawione są szklanych lub metalowych elementów.

Odcienie soczewek

Odcienie soczewek zmniejszają natężenie światła uderzającego w oko, ale także zmieniają jego skład widmowy ze względu na ich właściwości kolorystyczne. Czułość kolorów jest różna u poszczególnych osób, a każdy z nas postrzega odcienie bardzo różnie. Wybór odpowiedniego odcienia jest zatem bardzo osobistym wyborem, a nie każdy użytkownik okularów będzie czuł się komfortowo z każdym odcieniem. Wybierając odcień, nie warto więc się spieszyć. Najlepiej sprawdzić wszystkie dostępne u optyka opcje. Bez względu na wybrany odcień, należy upewnić się, że nie jest on zbyt ciemny. Intensywność i kolor muszą pasować do rodzaju sportu i oczekiwanej widoczności oraz jasności światła, na które narażone są oczy. Ilość promieniowania słonecznego jest większa w przypadku jazdy na nartach lub uprawiania sportów wodnych niż w przypadku wielu innych aktywności na świeżym powietrzu. Z tego powodu odcień okularów sportowych używanych przy tych sportach powinien być nieco ciemniejszy. Zalecana jest również dodatkowa powłoka lustrzana.