Każdy sportowiec wie, jak ważny jest rodzaj obuwia, w którym odbywa treningi. Jest to istotne nie tylko ze względu na osobistą wygodę, ale również wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i zdrowie. Właśnie dlatego obuwie powinno być dostosowane nie tylko do uprawianej dyscypliny, ale również do kształtu stóp, czy podłoża.

Typ stopy

Najistotniejszą kwestią podczas kupowania butów jest rodzaj posiadanej przez nas stopy. Typ określa się na podstawie ułożenia kończyny w czasie jej kontaktu z podłożem. Podstawowe trzy rodzaje stóp, z jakimi możemy mieć do czynienia to: suplinująca, pronująca oraz neutralna. Jak jednak dowiedzieć się, jaki typ posiadamy? Wystarczy w tym celu przyjrzeć się dokładnie znoszonym już przez nas butom. Biegacz ze stopą neutralną ma prawidłowo zbudowane podbicie. Ciężar jest tutaj rozprowadzany równomiernie, począwszy od palców, a skończywszy na pięcie. new balance buty damskieJeżeli nosisz New Balance buty damskie, podeszwa powinna być nieco starta na zewnętrznej części pięty oraz na środku. Stopa pronująca bywa również nazywana nadpronującą. Tutaj mamy do czynienia ze zbyt mocnym wychyleniem wewnętrznym stawu skokowego. Bardzo często idzie to w parze z niskim podbiciem, a nawet platfusem. Osoby, które mają źle dobrane obuwie często skarżą się na bóle stawów, bioder, a nawet kręgosłupa. Rozwiązaniem tego problemu są New Balance buty damskie z niższym podbiciem, które stabilizują stopy. Trzecim typem jest stopa supinująca - tutaj dochodzi do wychylenia stawu skokowego na zewnątrz. Osoby nadsupinujące mają skłonności do kontuzji, zwłaszcza skręceń w kostkach. Jednocześnie mogą u siebie zaobserwować zmniejszone tłumienie wstrząsów podczas biegania. Sportowcom zaleca się nosić New Balance buty damskie o wysokim podbiciu i amortyzującej podeszwie - możesz je kupić na przykład tutaj: https://e-megasport.com/zul_m_Buty-Damskie_New-Balance-1206.html.

Waga

Podczas zakupów musimy również brać pod uwagę na ciężar ciała. Jest to istotne ze względu na rodzaj amortyzacji, ponieważ im więcej ważymy, tym lepszą amortyzację musimy wybierać. Ma to szczególne znaczenie dla naszych stawów, ścięgien i kręgosłupa.

Podłoże

Buty muszą być dobrane również względem podłoża, po którym będziemy biegać. Jeżeli będziemy trenować przede wszystkim na nieutwardzonych ścieżkach (np. w lesie, w górach, po grząskim terenie), wówczas musimy postawić na buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Taka podeszwa zapewni bardzo dobrą przyczepność do podłoża. W przypadku ścieżek utwardzonych, czy asfaltowych lepszym rozwiązaniem będzie obuwie charakteryzujące się dobrą amortyzacją.