Batony proteinowe to praktyczne rozwiązanie dla osób poddających swoje ciało intensywnemu wysiłkowi fizycznemu i nie mających zbyt wiele wolnego czasu. Szybkie zjedzenie takiego batona pozwala skutecznie uzupełnić braki białka i węglowodanów. Równocześnie jednak batony te niosą ze sobą ryzyko przesłodzenia organizmu i nadwagi. Aby spalić tak dużą dawkę energii, należy bardzo intensywnie trenować. To, co jest odpowiednie dla profesjonalnego sportowca, niekoniecznie musi się sprawdzić dla kogoś, kto dwa razy w tygodniu odwiedza siłownię.

Batony proteinowe można podzielić na węglowodanowo-białkowe, białkowe i energetyczne. Te pierwsze pozwolą nam zregenerować organizm po treningu, w sytuacji gdy nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Te drugie charakteryzują się minimalną zawartością węglowodanów (ich smak jest regulowany przez słodzik, który nie podnosi poziomu cukru we krwi). Dzięki dużej zawartości białka wydłużają poczucie sytości, przez co świetnie sprawdzą się dla osób na diecie odchudzającej, pomagając im "przetrwać" przerwy między posiłkami bez podjadania. Wreszcie batony energetyczne są przeznaczone dla osób zmęczonych, które mają przed sobą duży wysiłek fizyczny do wykonania. Obok dużej ilości węglowodanów, zawierają one także substancje pobudzające, np. kofeinę lub L-karnitynę.

W Sieci znajdziemy dużo informacji o tym, że batony proteinowe to zwykłe słodycze, które prowadzą do otyłości. Jest to jednak opinia przesadzona. Wszystko zależy od tego, jakie batony spożywamy i w jakim kontekście to robimy. Jeżeli stanowią one dla nas uzupełnienie odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety, to odegrają pozytywną rolę w rozwoju naszego organizmu.

Przy tej okazji należy też uściślić, co dokładnie należy rozumieć przez "batony proteinowe". O ile jest raczej oczywiste, że do tej grupy nie można zaliczyć popularnych Marsów i Snickersów, o tyle nie wszyscy zdają sobie sprawę, że większość z batoników muesli obecnych na półkach w supermarketach to także zwykłe słodycze. Kupując batony proteinowe należy zawsze dokładnie prześledzić ich skład. Zdecydowanie lepiej zaopatrywać się w nie w specjalistycznych sklepach sportowych, gdzie dobrze zorientowani w temacie sprzedawcy doradzą nam, jaki batonik będzie najodpowiedniejszym uzupełnieniem dla naszej diety i stylu życia.