W kontekście siatkówki najważniejszym z akcesoriów, bez którego nie można przystąpić do rozgrywki, jest oczywiście piłka. Jak jest zbudowana i czym kierować się przy jej wyborze?

Budowa i przeznaczenie

piłka siatkowa

Podstawowy podział zakłada wyróżnienie piłek halowych (do gry wewnątrz budynku) oraz do gry na zewnątrz (w tym tzw. piłek plażowych, które mają często uniwersalne zastosowanie). Ich przeznaczenie określane jest też na podstawie sposobu wykonania oraz wymiarów. Co do zasady piłka siatkowa składa się z pęcherza oraz elementów zewnętrznych (pokrycia). Wyróżnia się pęcherze butylowe, które są bardziej wytrzymałe na spadek ciśnienia i pochłaniają więcej energii przy okazji odbicia, natomiast pęcherze lateksowe będą mniej odporne względem tych właściwości. Z tego względu pierwszy typ stosuje się przeważnie przy profesjonalnych rozgrywkach, natomiast drugi pomyślany jest głównie z myślą o amatorskich grach lub wariantach gry na dworze. Sam pęcherz pokrywa się warstwą bawełny lub nylonu, co wpływa na amortyzację i tłumienie odbicia. Warstwa wierzchnia to już skóra naturalna bądź syntetyczna, którą nakłada się poprzez scalenie ze sobą kilkunastu paneli tego materiału - mogą być zszyte, zgrzane lub sklejone. Warto mieć na uwadze to, że piłka siatkowa ze skóry naturalnej nie nada się raczej do gry na zewnątrz, gdyż w przypadku opadów deszczu ulegnie przesiąknięciu, co znacznie utrudni rozgrywkę. Większość producentów decyduje się na skórę syntetyczną także do piłek halowych. Warto poszukać idealnej piłki tutaj https://www.fulsport.pl/firm-pol-1516624918-Pilka-siatkowa-Mikasa.html

Parametry

Niebagatelny wpływ na dokonanie decyzji ma też to jakie parametry ma dana piłka siatkowa. Mowa tu przede wszystkim o jej średnicy, która będzie uzależniona od charakteru rozgrywek i dopasowywana jest różnie pod kątem profesjonalistów, a inaczej w kontekście gier dla dzieci lub młodzieży. W zawodowych rozgrywkach miara średnicy określana jest z góry przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) i wynosi 21 centymetrów. Zależnie od przeznaczenia piłki różnią się także masą - te dla zawodowców są zdecydowanie cięższe, natomiast dla młodszych grup wiekowych będą one odpowiednio lżejsze. Duże znaczenie ma też utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w piłce, bowiem zbyt niski poziom będzie negatywnie wpływał na jakość odbicia, a przez to wyrabianie sobie nieodpowiedniej techniki. Z kolei zbyt duże ciśnienie będzie prowadziło do pękania szwów i uszkodzenia piłki. Z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych takich jak temperatura czy wiatr, piłka siatkowa do gry na świeżym powietrzu jest z reguły większa i cięższa, natomiast powinna posiadać niższe ciśnienie niż te przeznaczone do gry na hali.